Other seal RB-40X57X4.50-GAMMA-NBR
Part number : RB-40X57X4.50-GAMMA-NBR
GAMMA
Description
The Other Seal with the reference RB-40X57X4.50-GAMMA-NBR  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 57 mm and a thickness of 4.5 mm.
  19 parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-30X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-30X52X7-NBR
Replacement insert - UC208-G2-SNR SNR
REPLACEMENT INSERT UC208-G2-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57  MM
  • THICKNESS
    4.5  MM
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description