Hydraulic seal UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94
Part number : UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTSL-56X71X11.50-12.50-PU94  has an inner diameter of 56 mm, an outer diameter of 71 mm and a thickness of 11.5 mm. It is made of PU.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP5050-P20 GEN
PAP BUSH PAP5050-P20
Housed bearing - 4 bolts - UCF210 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF210
Wiper seal - RIA-56X66X7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-56X66X7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    56  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    71  MM
  • THICKNESS
    11.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTSL
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    18  G
  • PACKAGING
    1
Description