Hydraulic seal UTSL-40X48X6-PU94
Part number : UTSL-40X48X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTSL-40X48X6-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  36 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM07 GEN
LOCK NUT KM07
Anti-vibration mount MM - MM2020-6 GEN
ANTI-VIBRATION MOUNT MM MM2020-6
Wiper seal - RS-40X48X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-40X48X5-7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTSL
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description