Hydraulic seal UTS-45X53X8-PU94
Part number : UTS-45X53X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTS-45X53X8-PU94  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTS
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description