Hydraulic seal UTS-25X33X6-PU94
Part number : UTS-25X33X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTS-25X33X6-PU94  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 33 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30209-SKF SKF
TAPERED ROLLER BEARING 30209-SKF
Wiper seal - RSE-25X33X4-NBR90 GEN
WIPER SEAL RSE-25X33X4-NBR90
Oil filled plain bronze bush - BMG50-58-35 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BMG50-58-35
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    33  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTS
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description