Hydraulic seal UTL-35X43X8.30-PU94
Part number : UTL-35X43X8.30-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTL-35X43X8.30-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 8.3 mm. It is made of PU.
  7 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-50X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-50X3-NBR70
Glue - COLLE-HAUTE-RESISTANCE-603-10ML-LOCTITE LOCTITE
GLUE COLLE-HAUTE-RESISTANCE-603-10ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    8.3  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTL
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description