Hydraulic seal UTL-35X43X6-PU94
Part number : UTL-35X43X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UTL-35X43X6-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  25 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM09 GEN
LOCK NUT KM09
Wiper seal - RS-35X43X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-35X43X5-7-NBR90
Back-up Ring - AE-OR-58.740X3.530-PU GEN
BACK-UP RING AE-OR-58.740X3.530-PU
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UTL
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description