Hydraulic seal UT-55X65X12-PU94
Part number : UT-55X65X12-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UT-55X65X12-PU94  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 12 mm. It is made of PU.
  39 parts in stock (8 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-52 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-52
2 2
Tapered roller bearing - 30205 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30205
Wiper seal - RIA-55X63X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-55X63X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UT
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description