Hydraulic seal US-90X100X8-PU94
Part number : US-90X100X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-90X100X8-PU94  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 100 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  46 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
PAP bush - PAP10080-P20 GEN
PAP BUSH PAP10080-P20
Wiper seal - RS-60X70X6-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-60X70X6-10-NBR90
Gasket sealing product - JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE LOCTITE
GASKET SEALING PRODUCT JOINT-SILICONE-BLEU-5926-100ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    100  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description