Hydraulic seal US-85X105X12-PU94
Part number : US-85X105X12-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-85X105X12-PU94  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 12 mm. It is made of PU.
  21 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RS
Wiper seal - RSE-52X60X4-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RSE-52X60X4-7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    37  G
  • PACKAGING
    1
Description