Hydraulic seal US-61X71X6-PU94
Part number : US-61X71X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-61X71X6-PU94  has an inner diameter of 61 mm, an outer diameter of 71 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  16 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6202-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6202-2RSH-SKF
Hydraulic seal - UP-30X43X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL UP-30X43X10-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    61  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    71  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    60  G
  • PACKAGING
    1
Description