Hydraulic seal US-60X70X6-PU94
Part number : US-60X70X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-60X70X6-PU94  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 70 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-5.50 GEN
BALL BA-5.50
Thrust ball bearing - 51104-SKF SKF
THRUST BALL BEARING 51104-SKF
O-Ring seal - OR-60X5-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-60X5-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    70  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description