Hydraulic seal US-5X10X4-4.50-NBR90
Part number : US-5X10X4-4.50-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-5X10X4-4.50-NBR90  has an inner diameter of 5 mm, an outer diameter of 10 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61809-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 61809-ZZ
Oil filled plain bronze bush - BNZ8-12-10 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ8-12-10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    10  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description