Hydraulic seal US-58X68X11-PU94
Part number : US-58X68X11-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-58X68X11-PU94  has an inner diameter of 58 mm, an outer diameter of 68 mm and a thickness of 11 mm. It is made of PU.
  5 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-38-40 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-38-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    58  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    68  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    14  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description