Hydraulic seal US-55X65X5-6-NBR90
Part number : US-55X65X5-6-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-55X65X5-6-NBR90  has an inner diameter of 55 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  5 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-55X63X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-55X63X7-10-NBR90
Threadlocker - FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE LOCTITE
THREADLOCKER FREIN-FILET-BLEU-243-10ML-LOCTITE
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    55  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description