Hydraulic seal US-53X65X6-NBR90
Part number : US-53X65X6-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-53X65X6-NBR90  has an inner diameter of 53 mm, an outer diameter of 65 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  17 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TSM - TSM012-C GEN
ROD END TSM TSM012-C
O-Ring seal - OR-60X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-60X3-NBR70
Thrust washer - WC-12-DU GEN
THRUST WASHER WC-12-DU
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    53  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    65  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description