Hydraulic seal US-48X60X7.900-PU94
Part number : US-48X60X7.900-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-48X60X7.900-PU94  has an inner diameter of 48 mm, an outer diameter of 60 mm and a thickness of 7.9 mm. It is made of PU.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end GEEW - GEEW030-ES GEN
ROD END GEEW GEEW030-ES
Piston seal - TP1-48X60X20.5-NBR80 GEN
PISTON SEAL TP1-48X60X20.5-NBR80
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    48  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    60  MM
  • THICKNESS
    7.9  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description