Hydraulic seal US-45X58X10-PU94
Part number : US-45X58X10-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-45X58X10-PU94  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 58 mm and a thickness of 10 mm. It is made of PU.
  43 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-45X55X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-45X55X7-10-NBR90
Raw edge cogged v-belt - BX35-CONTITECH CONTITECH
RAW EDGE COGGED V-BELT BX35-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    58  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description