Hydraulic seal US-45X53X5.30-PU94
Part number : US-45X53X5.30-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-45X53X5.30-PU94  has an inner diameter of 45 mm, an outer diameter of 53 mm and a thickness of 5.3 mm. It is made of PU.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6309-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6309-2RS1-SKF
O-Ring seal - OR-106X3-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-106X3-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    45  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    53  MM
  • THICKNESS
    5.3  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description