Hydraulic seal US-40X56X6-PU94
Part number : US-40X56X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X56X6-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30203 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30203
Hydraulic seal - US-40X56X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-40X56X10-PU94
Loose needle - NRB-4X4 GEN
LOOSE NEEDLE NRB-4X4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description