Hydraulic seal US-40X56X10-11-NBR90
Part number : US-40X56X10-11-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X56X10-11-NBR90  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 56 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  31 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - US-20X40X10-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL US-20X40X10-NBR90
Penetrant  - AEROSOL-200ML-WD40 WD40
PENETRANT AEROSOL-200ML-WD40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    56  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    19  G
  • PACKAGING
    1
Description