Hydraulic seal US-40X55X12-NBR90
Part number : US-40X55X12-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X55X12-NBR90  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description