Hydraulic seal US-40X50X10-11-NBR90
Part number : US-40X50X10-11-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X50X10-11-NBR90  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Internal circlip - CIRCLIP-INT-100 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-100
3 3
Tapered roller bearing - 30211-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30211-TIMKEN
Wiper seal - RIA-40X50X7-10-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-40X50X7-10-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description