Hydraulic seal US-40X48X5-PU94
Part number : US-40X48X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-40X48X5-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 48 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  17 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-DDU-NSK NSK
spec_icon
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-DDU-NSK
External circlip - CIRCLIP-EXT-15 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-15
Wiper seal - RS-40X48X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RS-40X48X5-7-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    48  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description