Hydraulic seal US-31.50X44.30X9.50-PU94
Part number : US-31.50X44.30X9.50-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-31.50X44.30X9.50-PU94  has an inner diameter of 31.5 mm, an outer diameter of 44.3 mm and a thickness of 9.5 mm. It is made of PU.
  50 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end GE - SBB24-2RS-IKO IKO
Waterproof
ROD END GE SBB24-2RS-IKO
Rotary shaft seal - ASP-85X105X7.5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL ASP-85X105X7.5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    31.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    44.3  MM
  • THICKNESS
    9.5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description