Hydraulic seal US-2X10X4-NBR90
Part number : US-2X10X4-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-2X10X4-NBR90  has an inner diameter of 2 mm, an outer diameter of 10 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  14 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-6X2-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-6X2-NBR90
Replacement insert - UC209-G2-SNR SNR
REPLACEMENT INSERT UC209-G2-SNR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    2  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    10  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description