Hydraulic seal US-29X45X8-PU94
Part number : US-29X45X8-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-29X45X8-PU94  has an inner diameter of 29 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 8 mm. It is made of PU.
  1 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6208-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6208-C3-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    29  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    7  G
  • PACKAGING
    1
Description