Hydraulic seal US-28X35X5-PU94
Part number : US-28X35X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-28X35X5-PU94  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  20 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-2RS
Rotary shaft seal - OAS-107.95X133.35X12.70-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-107.95X133.35X12.70-NBR
Lock washer - MB16 GEN
LOCK WASHER MB16
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description