Hydraulic seal US-22X40X12-PU94
Part number : US-22X40X12-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-22X40X12-PU94  has an inner diameter of 22 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 12 mm. It is made of PU.
  35 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-32X44X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-32X44X10-NBR
Grease - LGMT2-35G-SKF SKF
GREASE LGMT2-35G-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    22  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description