Hydraulic seal US-20X30X6-7-NBR90
Part number : US-20X30X6-7-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-20X30X6-7-NBR90  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  16 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Wiper seal - RIA-20X30X5-7-NBR90 GEN
WIPER SEAL RIA-20X30X5-7-NBR90
V-Belt Wrapped - A23-CONTITECH CONTITECH
V-BELT WRAPPED A23-CONTITECH
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description