Hydraulic seal US-12X24X10-11-NBR90
Part number : US-12X24X10-11-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X24X10-11-NBR90  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  22 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM11-SKF SKF
LOCK NUT KM11-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description