Hydraulic seal US-12X20X5-PU94
Part number : US-12X20X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12X20X5-PU94  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 20 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust ball bearing - 51107 GEN
THRUST BALL BEARING 51107
External circlip - CIRCLIP-EXT-12 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-12
Rotary shaft seal - OAS-12X20X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X20X5-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    20  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description