Hydraulic seal US-12.700X25.400X6.350-NBR90
Part number : US-12.700X25.400X6.350-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-12.700X25.400X6.350-NBR90  has an inner diameter of 12.7 mm, an outer diameter of 25.4 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - R8-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING R8-2RS
Oil filled plain bronze bush - AI-08-12-32 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH AI-08-12-32
  • INSIDE DIAMETER
    12.7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25.4  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description