Hydraulic seal US-10X16X6-PU94
Part number : US-10X16X6-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference US-10X16X6-PU94  has an inner diameter of 10 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 6 mm. It is made of PU.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Ball - BA-5.50 GEN
BALL BA-5.50
Hydraulic seal - US-30X40X10-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-30X40X10-PU94
Deep groove ball bearing - 3801-B-2RS-ZEN ZEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 3801-B-2RS-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    10  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    US
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description