Hydraulic seal UPE-35X50X11-PU94
Part number : UPE-35X50X11-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UPE-35X50X11-PU94  has an inner diameter of 35 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 11 mm. It is made of PU.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Housed bearing - 4 bolts - UCF207 GEN
HOUSED BEARING - 4 BOLTS UCF207
O-Ring seal - OR-22X3.50-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-22X3.50-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    35  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    11  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UPE
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description