Hydraulic seal UP-73X85X8.50-NBR90
Part number : UP-73X85X8.500-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-73X85X8.50-NBR90  has an inner diameter of 73 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 8.5 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    73  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    8.5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description