Hydraulic seal UP-66.70X76.20X7-NBR90
Part number : UP-66.70X76.20X7-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-66.70X76.20X7-NBR90  has an inner diameter of 66.7 mm, an outer diameter of 76.2 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-2RSH-SKF
O-Ring seal - OR-3X1-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-3X1-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    66.7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76.2  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description