Hydraulic seal UP-58.04X76.20X8.73-NBR90
Part number : UP-58.04X76.20X8.73-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-58.04X76.20X8.73-NBR90  has an inner diameter of 58.04 mm, an outer diameter of 76.2 mm and a thickness of 8.73 mm. It is made of NBR.
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-23.50X2.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-23.50X2.50-NBR70
  • INSIDE DIAMETER
    58.04  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    76.2  MM
  • THICKNESS
    8.73  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    22  G
  • PACKAGING
    1
Description