Hydraulic seal UP-42X55X10-NBR90
Part number : UP-42X55X10-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-42X55X10-NBR90  has an inner diameter of 42 mm, an outer diameter of 55 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    42  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    55  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description