Hydraulic seal UP-41.27X57.15X7.93-NBR90
Part number : UP-41.27X57.15X7.93-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-41.27X57.15X7.93-NBR90  has an inner diameter of 41.27 mm, an outer diameter of 57.15 mm and a thickness of 7.93 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rod end TSF - SI6-T-K GEN
ROD END TSF SI6-T-K
Hydraulic seal - US-5X11X8-PU94 GEN
HYDRAULIC SEAL US-5X11X8-PU94
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    41.27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    57.15  MM
  • THICKNESS
    7.93  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
Description