Hydraulic seal UP-40X50X5-PU94
Part number : UP-40X50X5-PU94
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-40X50X5-PU94  has an inner diameter of 40 mm, an outer diameter of 50 mm and a thickness of 5 mm. It is made of PU.
  9 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 62206-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 62206-2RS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    40  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    50  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    PU
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    94  S
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description