Hydraulic seal UP-27.50X40X6-NBR90
Part number : UP-27.50X40X6-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-27.50X40X6-NBR90  has an inner diameter of 27.5 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Hydraulic seal - UT-16X22.50X4.50-NBR90 GEN
HYDRAULIC SEAL UT-16X22.50X4.50-NBR90
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27.5  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description