Hydraulic seal UP-16X25.30X7-NBR90
Part number : UP-16X25.300X7-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-16X25.30X7-NBR90  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 25.3 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Grease - GRAISSE-CARTOUCHE-400GR GEN
GREASE GRAISSE-CARTOUCHE-400GR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25.3  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description