Hydraulic seal UP-14.70X21X6.35-NBR90
Part number : UP-14.700X21X6.350-NBR90
GEN
Description
The Hydraulic Seal with the reference UP-14.70X21X6.35-NBR90  has an inner diameter of 14.7 mm, an outer diameter of 21 mm and a thickness of 6.35 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14.7  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    21  MM
  • THICKNESS
    6.35  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    UP
  • HARDNESS
    90  S
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
  • STANDARD
    No standard
Description