Taper bushing 2517-40-OPTIBELT
Part number : 2517-40-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The Taper Bushing from the brand , known under the reference 2517-40-OPTIBELT, has an external diameter of 86 mm and a length of 45 mm. It weight is g and its bore diameter is 40 mm.
  5 parts in stock (3 days ago )
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6008-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6008-2RS
Thrust washer - AS4565 GEN
THRUST WASHER AS4565
V-Belt Wrapped - SPB1320 GEN
V-BELT WRAPPED SPB1320
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE DIAMETER
    86  MM
  • WEIGHT
    1304  G
  • PACKAGING
    1
  • BORE
    40  MM
  • TYPE
    2517
  • LENGTH
    45  MM
Description