Taper bushing 1610-42-OPTIBELT
Part number : 1610-42-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The Taper Bushing from the brand , known under the reference 1610-42-OPTIBELT, has an external diameter of 57 mm and a length of 25 mm. It weight is g and its bore diameter is 42 mm.
  7 parts in stock (4 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32208-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 32208-TIMKEN
External circlip - CIRCLIP-EXT-30 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-30
V-grooved pulley SPZ - 100-SPZ-3-1610-OPTIBELT OPTIBELT
V-GROOVED PULLEY SPZ 100-SPZ-3-1610-OPTIBELT
  • WEIGHT
    186  G
  • BORE
    42  MM
  • TYPE
    1610
Description