Taper bushing 1610-18-OPTIBELT
Part number : 1610-18-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The Taper Bushing from the brand , known under the reference 1610-18-OPTIBELT, has an external diameter of 57 mm and a length of 25 mm. It weight is g and its bore diameter is 18 mm.
  5 parts in stock (4 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6303-2RS-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6303-2RS-SKF
Raw edge cogged v-belt - AVX10X940 GEN
RAW EDGE COGGED V-BELT AVX10X940
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE DIAMETER
    57  MM
  • WEIGHT
    392  G
  • PACKAGING
    1
  • BORE
    18  MM
  • TYPE
    1610
  • LENGTH
    25  MM
Description