Din variable speed belt VS28X8X950-OPTIBELT
Part number : VS28X8X950-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The VS28X8X950-OPTIBELT belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand OPTIBELT, and in VS22 profile. It has a 22mm x 8mm section with a 950 mm internal length, a 1000 mm external length, and a mm primitive length.
  4 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    1000  MM
  • BELT HEIGHT
    8  MM
  • PITCH LENGTH
    990  MM
  • INTERNAL LENGTH
    950  MM
  • CROSS SECTION
    28X8
  • SECTION
    VS22 (22mm x 8mm)
  • BELT WIDTH
    28  MM
  • INSIDE LENGTH
    950  MM
  • WEIGHT
    238  G
  • PACKAGING
    1
Description