Din variable speed belt 52X16-1325-OPTIBELT
Part number : 52X16-1325-OPTIBELT
OPTIBELT
Description
The 52X16-1325-OPTIBELT belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand OPTIBELT, and in VS55 profile. It has a 55mm x 16mm section with a 1325 mm internal length, a 1425 mm external length, and a mm primitive length.
  8 to 10 days (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
V-Belt Wrapped - SPZ1500-OPTIBELT OPTIBELT
V-BELT WRAPPED SPZ1500-OPTIBELT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    1425  MM
  • BELT HEIGHT
    16  MM
  • PITCH LENGTH
    1425  MM
  • INTERNAL LENGTH
  • CROSS SECTION
    52X16
  • SECTION
    VS55 (55mm x 16mm)
  • BELT WIDTH
    55  MM
  • INSIDE LENGTH
  • WEIGHT
    1220  G
  • PACKAGING
    1
Description