Din variable speed belt 37X10X900-CONTITECH
Part number : 37X10X900-CONTITECH
CONTITECH
Description
The 37X10X900-CONTITECH belt of the Din Variable Speed Belt family, by brand CONTITECH, and in VS37 profile. It has a 37mm x 10mm section with a 900 mm internal length, a 963 mm external length, and a mm primitive length.
  3 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
O-Ring seal - OR-16X2.50-NBR90 GEN
O-RING SEAL OR-16X2.50-NBR90
Din variable speed belt - 22X8X900 GEN
DIN VARIABLE SPEED BELT 22X8X900
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • OUTSIDE LENGTH
    963  MM
  • BELT HEIGHT
    10  MM
  • PITCH LENGTH
    950  MM
  • INTERNAL LENGTH
    900  MM
  • CROSS SECTION
    37X10
  • SECTION
    VS37 (37mm x 10mm)
  • BELT WIDTH
    37  MM
  • INSIDE LENGTH
    900  MM
  • WEIGHT
    323  G
  • PACKAGING
Description